Gelişigüzel kullanılan bir sıfat

Foxy – Concord üzümüne atfedilen bir karakteristik; söylendiğine göre hayvan kürkünü anımsatan ağır bir koku ve kirazlı-vişneli şekerleme tadının birleşimi. Şimdilerde ise herhangi bir kırmızı şarabın cazibesini tanımlamak için şarap hakkında antropomorfik yorumlar yazan ekolün gelişigüzel kullandığı bir sıfat.

The Real Alternative Wine Glossary
– Doug Wregg

Yerel üzümlerden yapılan şarapları tercih etmek isteyenler için.

Maksut ile yıllar boyunca kendi şarap barımızı açalım, sadece sevdiğimiz şarapları satalım diye hayaller kurduk. Ben şarapları seçecektim ve Maksut da yanına yemekler yapacaktı. O kadar uzun süre bu hayali konuştuk ki, artık aramızda kimsenin gülmediği bir şakaya dönüştü…

Şubat 2019’da ne tesadüftür ki yine içerken bir sene içerisinde bu barı açamazsak bir daha görüşmeyelim diye bir karar aldık… Bu iddia üzerine ok yaydan çıktı. Ve paylaşmak istediklerimizi en doğru dille anlatabilecek bir mekan arayışına girdik. Hayalimiz eylül ayından önce doğru mekanı bulmaktı.

Yıllar içinde değişen beğenilerimiz, yeme-içmede kendimizi gördüğümüz nokta, bakış açımız, geleneklerimize edindiğimiz saygı dolayısı ile tüm yollarımız yerel üzümlere ve natürel şaraplara çıktı. Bu toprakların şarabın anavatanı olduğunu bilerek, hem geleneksel şarap üretim metodlarını yeniden günyüzüne çıkarmak, hem de yüzyıllar içinde sayıları giderek azalmış yerel üzümlerimizin daha iyi bilinmesini ve talep görmesini sağlayabilmek amacı birincil önceliğimizdi.

Hem natürel şarap üreticilerine biraz heves ve heyecan hem de yerel üzümle uğraşanlara ufak bir destek olsun diye en sevdiğimiz şaraplardan yani yerel üzümler ve natürel şaraplardan oluşan ‘’sahici’’ bir mekan yaratmaya karar verdik. Ve mekanımızın adını Foxy koyduk.

Foxy’de servis etmek için üreticileri yüreklendirip bazı natürel şarapların yapılmasına ön ayak olduk. Naturel şaraplar aslında 100 yıl öncesine kadar, belki de halen atalarımızın şarap adını verdikleri içecekti. Bizler bugün, bu geleneklerimizi beraberce tanımaya niyetlendik. Beraber öğrenmek üzere, naturel şaraplar çoğaldıkça barımızda yerlerini alacaklar.

Foxy adı aslında tam da istediğimiz şeyi temsil ediyor. Bazı şaraplarda bulunduğu söylenen bir hata kokusudur ama biz şarapları hataları ile seviyoruz. Biz kusurluluğu seviyoruz çünkü kusurluluk da benzersiz ve hakikidir bize göre. Makine halısı gibi birbirine benzeyen aynı kalıptan çıkmış şarapları takip etmemek için barımızın adının Foxy olmasını uygun bulduk.

Buram buram meşe kokmasa da, damakta patlayan meyve bombaları olmasa da üstelik adı frenkçe olan bir üzümden yetiştirilmese de, zarif, yetiştiği toprağı yansıtan, belki de yerel üzümlerden yapılan şarapları tercih etmek isterseniz bekleriz.

– Levon Bağış

İnatla hayatta kalanlar

Ne içebilirim… Kokteyl içebilirsin… Ama sadece Negroni. Bizce kokteyler ikiye ayrılır; negroni ve diğerleri.

Bira içebilirsin; özenle üretilmiş bir iki craft bira bulabilirsin. iyi bira iyi bir şeydir. olmadan olmaz.

Şarap içebilirsin; Anadolu’nun üzümlerinden inatla hayatta kalmış olanlarının en iyi örneklerini. Hem kendi topraklarından hem farklı topraklarda yetişen örneklerini deneyebilirsin. Anadolu Şarabı ile 8000 yıllık şarap tarihine tanıklık edebilirsin.

Lokasyon:
SuB Karaköy
Hacımimi, Necatibey Cd. No:91, 34425 Beyoğlu/İstanbul
+90 531 484 38 91

Mutfak
(Şimdilik Pazar – Pazartesi günleri hariç)
18:00-00:00

Bar
(Şimdilik Pazar – Pazartesi günleri hariç)
18:00-01:00

Lokasyon:
Nişantaşı
Harbiye, Mim Kemal Öke Cd. No:1/D, 34365 Şişli/İstanbul
+90 531 484 38 91

Mutfak
(Haftanın 7 günü)
12:00-00:00

Bar
(Haftanın 7 günü)
12:00-01:00